HTML

A világ, ahogy egy fiatal generáció látja

Szociológia, esélyegyenlőség, szociálpolitika, politika, külpolitika, közgazdaságtan, kultúra, emberi jogok, fenntartható fejlődés, környezetvédelem, s minden, ami körülvesz.

Friss topikok

  • FPéter: A "facebook megbökés"-re guglizva jutottam ide :-P (2009.07.16. 21:41) Facebook magyarul
  • _spy_in_the_cab_: ad.1 Nem hiszem, hogy az az összeg, amit a politikusaink szétloptak összehasonlítható azzal az öss... (2008.03.20. 13:29) Ingyen minden szinte
  • spy_in_the_cab: egyetértek (2008.03.19. 23:34) Bemutatkozunk

Linkblog

2008.03.20. 00:00 harsfatea

Tibet

(Ez a bejegyzés is korábban keletkezett; az összes bejegyzés eddig egy másik blogon volt megtalálható, csak úgy gondoltuk, hogy itt jobban tudunk boldogulni, a blog.hu-n.)

Kína hozza a formáját. Az utóbbi napokban kirobbant tibeti zavargásokat a szokásos módon kezeli: lesújt és büntet. És persze próbál megosztani. Március 10-én volt a 49. évfordulója annak, hogy Kína leverte a tibeti felkelést.

Érdemes odafigyelni a kínai kormány álláspontjára a mostani zavargásokat illetően. A kínai vezetés egyik szóvivője a napokban közölte, hogy a zavargásoknak hamarosan véget vetnek, a háttérben a dalai láma mozgatja a szálakat (a felkelők a "dalai láma zsoldjában álló szakadárok"), és különben is, a tibetiek örüljenek, hogy Kína kiszabadította a tibetieket a feudalizmus béklyóiból. Merthogy a naplopó szerzetesek csak süttették a hasukata kolostorokban, miközben a paraszság kiszolgálta őket. Mégha van is igazság ebben a megfogalmazásban, korántsem az a megoldás erre a kérdésre, hogy Kína megszállja Tibetet, s több ezer embert legyilkol, a dalai láma kénytelen elhagyni hazáját és a 1959 óta száműzetésben tölti napjai Dharamszalában.

Kína csúny játékot űz. Az etnikai viszonyok tudatos megváltoztatásával, a világ legmagasabb fekvő vasútvonalának megépítésével stb. próbálja átformálni Tibetet a saját képére. A vasút ennek az egyik legjobb példája. A 120-140 km/h-val közlekedni képes vonatok a kínai vezetés szerint a gazdasági fejlődést hozzák el Tibet számára, a tibetiek szerint azonban mindez csak a han kínaiak betelepülését fogja elősegíteni, ezzel is kisebbségbe szorítva őket saját területükön. A gazdasági fejlődés áldásos dolog, szegény tibetiek jóléte is növekedjen ugye. Úgy gondolom, hogy a tibetiek korántsem örülnének a kínai típusú gazdasági fejlődést kísérő káros melléktermékeknek, úgymint a környezetszennyezés, jövedelmi viszonyok kiéleződése stb.



A hivatalos kínai hírügynökség szerint eddig mintegy 10-en vesztették életüket a zavargásokban, de úgy, hogy bennégtek a felgyújtott épületekben, vagy a tibetiek ölték meg őket, bár erről még nincsen pontos információ. Érdekes módon csak olyan felvételek szivárogtak ki Tibetből, melyen tibetiek ütlegelnek kínaiakat, és gyújtanak fel épületeket, autókat. Olyan felvételek még véletlenül sem láttak napvilágot, melyeken kínai rendőrök, katonák lőnek éles lőszerrel a tüntetőkre. A tibeti emgráns kormány ugyanakkor már 80 halálos áldozatról tud, egyes civil szervezetek még ennél is többről.

Nem tudni, hogy hogy végződnek a zavargások, de sejteni lehet abból a nyilatkozatból is, hogy Kína további kemény szankciókat fog alkalmazni, melyben hétfőig adott haladékot a tüntetők számára, hogy önként feladják magukat, és akkor enyhébb büntetést kapnak. Nem tudom, hogy ki hiszi ezt el egy olyan országban, ahol százezrek vannak átnevelő táborokban, néha bagatell "bűntények" miatt.

Kínának nagyon rosszkor jött a tibeti konfliktus, épp mostanában igyekeznek fel a Mount Everestre is az olimpiai lánggal, s elég rossz fényt vetne az egész hercehurcára, ha a láng egy vérző országra tekintene le. Kína épp kedden döntött úgy, hogy lezárja a világ legmagasabb hegycsúcsát a turisták elől arra hivatkozva, hogy a láng biztonságban tudjon eljutni csúcsra. De valószínű, hogy nem akarják azt, hogy a turisták a mászásaikkal hívják fel a fogyelmet a Tibetben zajló eseményekre.



Egy ma reggeli hír, hogy a Tibettel szomszédos Szecsuán tartományra is átterjedtek a zavargások. Kezd eszkalálódni a helyzet. Ahol tibetiek vannak, ott mozgolódás lesz (lásd India).

Tibet még sok fejtörést fog okozni Kínának, a közeljövőben mindenképp. Kína nem fogja megadni az autonóm státust Tibetnek, már csak azért sem, mert egész eddigi politikája megkérdőjeleződne, s Tajvanra sem tarthatna ily módon számot. Másrészt Tibetben és környékén a mai napig vannak olyan területek, melyek hovatartozása vitatott, több állam is magáénak vall egyes részeket.

Marad tehát az erőszak, hiába szólít fel a dalai láma az erőszakmentességre.

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://latokor.blog.hu/api/trackback/id/tr19388641

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása